Moda, Sztuka

Moda i film: Piknik pod Wiszącą Skałą

05/01/2015

Są takie filmy w historii kina, obok których nie sposób przejść obojętnie. Raz obejrzane, zostają jakimś dziwnym trafem w naszej świadomości. Łatwo przywołujemy obrazy, klimat, czasem pod nosem nucimy melodię – motyw przewodni, który towarzyszył bohaterom. „Piknik pod Wiszącą Skałą” Petera Weir’a (reżysera między innymi takich obrazów jak „Truman Show” czy „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”) to chyba jeden z tych filmów, które po prostu trzeba zobaczyć. Arcydzieło australijskiej kinematografii o niezwykłym uroku i zagadce, która porwała miliony widzów na całym świecie. Dziś przenoszę blog w zupełnie inną epokę, a na koniec pokażę Wam, że tajemnicza historia spod Wiszącej Skały ma też swoją współczesną kontynuację, w pewnej sesji dla magazynu Vogue.

Scenariusz filmu powstał na motywach powieści Joan Lindsay, a ta na niejako prawdziwych wydarzeniach z przełomu wieków. W upalny(!) dzień Świętego Walentego 1900 roku grono uczennic z elitarnej prywatnej szkoły dla bogatych dziewcząt w Woodend, w stanie Wiktoria w Australii, w towarzystwie nauczycielek wybiera się pod Wiszącą Skałę. Popularny cel wycieczek staje się dla nich miejscem tragedii. Trzy uczennice i nauczycielka wspinają się na skałę i znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Po kilku dniach jedna z uczennic, wycieńczona i rozhisteryzowana, zostaje odnaleziona, ale nie pamięta co się stało. Pozostałe pozostaną nieodnalezione.

Ta niewiadoma, tajemnica ukryta w historii spod Wiszącej Skały stała się wręcz kultowa. Film pociąga swoją metafizyczną, senną atmosferą, niepokojem, sugestywnymi zdjęciami, piękną muzyką (sprawia to zaczarowany flet rumuńskiego muzyka Gheorghe Zamfira). A miłośników strojów z epoki uraczy równie niezapomnianymi obrazami.

piknik pod wiszącą skałą 22piknik pod wiszącą skałą 8
piknik pod wiszącą skałą 10
piknik pod wiszącą skałą 20
piknik pod wiszącą skałą 2

Bohaterki filmów reprezentują typowe dla epoki stroje. Od początku XX wieku do rozpoczęcia I wojny światowej kobieca sylwetka uległa pewnym uproszczeniom, których początki można było zauważyć pod koniec wieku XIX. Zniknęła słynna sztywna tiurniura o ostrym zarysie (to ten sterczący „kuperek”, który potrafił wystawać nawet pod kątem prostym od talii), ale wiązanie gorsetu pozostało (uczennice również go noszą), który wysmuklał i wymuszał wyprostowaną sylwetkę. Uczennice, dla mocniejszego podkreślenia talii, nosiły również paski. Widać jedak, że ubrania stały się zdecydowanie praktyczniejsze i lżejsze. Nie pozbawiono ich typowych ozdób: wstążek i koronek, falbanek i fałd. Spódnice uczennic były krótkie, co pozwalało na odsłonięcie bucików za kostkę z obcasem „ludwikowskim”. Strój dzienny był prosty (jedynie strój właścicielki pensji, pani Appleyard, nawiązywał do trącącej myszką mody sprzed 15 – 20 lat), zaakcentowany słomkowym kapeluszem przepasanym wstążką i przybranym z tyłu kwiatami.

piknik pod wiszącą skałą 9
piknik pod wiszącą skałą 17
piknik pod wiszącą skałą 19
piknik pod wiszącą skałą 11
piknik pod wiszącą skałą 16

Film „Piknik pod Wiszącą Skałą” to dla mnie kwintesencja magii kina. Ta nierozwiązana zagadka, atmosfera tajemniczości i czegoś nieodgadnionego musiała zachwycić też innych. Motyw zagubionych dziewcząt pośród skalnego krajobrazu wielokrotnie pojawiał się w sesjach w magazynach mody, m.in. w zdjęciach kontrowersyjnego Davida Hamiltona i romantycznych ujęciach Deborah Tuberville. Tym razem jednak w australijskiej (a jakże!) edycji magazynu Vogue pojawiła się sesja, która odtwarza historię spod Wiszącej Skały. Wśród ujęć odnajdziecie identyczne sceny, które znalazły się w filmie. Stylizacje są wprost wyjęte z „Pikniku”: wiązanie gorsetów, Miranda badająca rośliny przez szkło powiększające, zdjęte pończochy i buty przywiązane za sznurówki do paska w talii. Sesja w pełni oddaje atmosferę filmu, chociaż nie jest ona tak ciężka i zmysłowa jednocześnie. Współczesny piknik jest pełen seksownych koronek, ażurowych wstawek, zwiewnych sukienek, odkrytych dekoltów i ramion. Zresztą, przekonajcie się sami.

Lost In Time
Vogue Australia Marzec 2015
Foto: Will Davidson
Stylizacja: Christine Centenera
Włosy: Sophie Roberts
Make-up: Kellie Stratton
Modelki: Teresa Palmer & Phoebe Tonkin

teresa-palmer-phoebe-tonkin-vogue-australia-1
teresa-palmer-phoebe-tonkin-by-will-davidson-for-vogue-australia-march-2015-3
teresa-palmer-phoebe-tonkin-vogue-australia-3
teresa-palmer-phoebe-tonkin-by-will-davidson-for-vogue-australia-march-2015-10
teresa-palmer-phoebe-tonkin-by-will-davidson-for-vogue-australia-march-2015-4
teresa-palmer-vogue-australia2
teresa-palmer-vogue australia

You Might Also Like

4 komentarze

  • Reply Young Oak Box 05/02/2015 at 2:16 PM

    TA sesja zdjęciowa jest przepiękna!

    • Reply Jag 05/03/2015 at 12:56 PM

      Też tak myślę 🙂

  • Reply Gray Cat Can Fly 05/02/2015 at 2:10 PM

    Bardzo lubię ten film, dziękuję za przypomnienie : )

    • Reply Jag 05/03/2015 at 12:57 PM

      Ależ bardzo proszę 🙂 Już od dawna miałam ochotę, żeby go obejrzeć i akurat ta sesja mi o nim przypomniała.

    Leave a Reply