Wnętrza

40 m2: Styl skandynawski w kolorowej odsłonie

02/25/2015

Według większości stron poświęconych wnętrzom, na styl skandynawski składają się najczęściej 4 elementy: biel, czerń, szarości i jasne drewno. Mieszkania w tym stylu widziałam już nie tylko w Szwecji, ale także w Polsce i Czechach, w Hiszpanii, Miami, czy Rio. Cały świat pokochał kliniczną biel i nadał jej swojego własnego kolorytu. Właśnie, słowo „koloryt” może wydać się dość niefortunne, jednak coraz częściej, głównie na stronach tamtejszych agencji nieruchomości, widać jak bardzo Skandynawowie starają się przełamać klasyczną i prostą biel elementami w innych kolorach. Z jednej strony zachowują minimalistyczny charakter najbliższego otoczenia, lekceważą dodatki, pozostawiają co najwyżej kilka mocnych akcentów – świetne lampy o wyjątkowych kształtach, szklane wazony, pojedyncze rzeźby, wyjątkowy dywan. Są też tacy, którzy biel traktują jako element wyjściowy, bazę dla zaskakujących, często niejednoznacznych rozwiązań. Tym niecodziennym ujęciem stylu skandynawskiego jest z pewnością mieszkanie, które chcę Wam dziś pokazać, 40 m2 w Göteborgu.

styl skandynawski16

styl skandynawski11

Stronę agencji nieruchomości Alvhem odwiedzam równie często, co stronę pogody na Onecie i obawiam się, że stało się to moją małą obsesją. Za każdym razem, kiedy nie widzę nowego mieszkania na sprzedaż, opuszczam Alvhem rozczarowana i pocieszenia poszukuję na innych stronach o podobnej tematyce. Dzisiejsze mieszkanie zachwyciło mnie od początku nietuzinkowym podejściem do dodatków. O ile sypialnia jest typowym przykładem skandynawskiego stylu (szarości, szarości, szarości), o tyle salon połączony z kuchnią ma w sobie coś z uwielbienia dla sztuki, przyrody i podróży w jednym. Pierwsza z cech objawia się w wyjątkowych obrazach z… małpkami w roli głównej. Mocne pociągnięcia pędzlem, żywe kolory, nietuzinkowa tematyka, sprawiają, że to mieszkanie właściwie nie potrzebuje już innych dodatków. Jednak właściciele poszli o krok dalej. Do małpiego gaju dodali figurkę papugi (odnajdziecie ją na zdjęciach?), szwedzkie koniki z Dalarna, matrioszki i popiersie dziewczynki z gipsu.

Wchodzimy do mieszkania od strony niewielkiego przedpokoju, w którym zgrabnie ukryto wysokie szafy, znaleziono miejsce dla bogato zdobionego lustra i dla niewielkiego wieszaka z półką na kurtki i buty. Przechodzimy do kuchni z otwartymi, białymi półkami na sprzęty kuchenne i zastawę stołową. W centrum ustawiono drewniany stół z dwoma rodzajami krzeseł, we wnęce – błękitną lodówką Smeg i sztalugę  z obrazem małpki.

styl skandynawski10

styl skandynawski

styl skandynawski1

Salon od kuchni oddziela arabski dywan (moje marzenie!), a w jego centrum dominuje kanapa przygnieciona mnogością poduszek w różnych kolorach i wzorach. Nad kanapą znowu pojawia się motyw przewodni tego mieszkania: obraz z małpkami, a na ścianie obok umieszczono białe, drewniane półki, które zarezerwowano dla domowej biblioteczki. Obok półek znajduje się wejście do sypialni, do której prowadzą niezwykłe, wysokie, drewniane drzwi, jakby specjalnie postarzone, surowe, pozostawione bez szyb w okiennicach. Sypialnia to już skromny wyraz stylu skandynawskiego, szarości przeplatają się tu z kolorami z plakatów włoskich alkoholi. Przy lustrze smutno zerka w stronę zielonego balkonu szara figurka królika. A balkon jest wyjątkowo przyjemny, nieprzeładowany, z żeliwnym stolikiem i dwoma ratanowymi fotelami. Gdzieś postawiono ratanowe donice i lampiony. Balkon to od dawna mój ulubiony temat. Na razie mój własny wygląda całkiem bez wyrazu, ale mam nadzieję, że z początkiem wiosny zazieleni się, zapełni odpowiednimi roślinami.

styl skandynawski4_balkon

styl skandynawski5

styl skandynawski3

styl skandynawski2

styl skandynawski13

styl skandynawski14

Słyszałam kilka głosów, które stwierdziły, że mieszkanie jest przekombinowane i przeładowane ilością bibelotów. Co myślicie o takiej odsłonie stylu skandynawskiego? Podoba się Wam takie połączenie kolorystyczne?

Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które nawiązują do charakteru tego wnętrza. Obawiam się, że znajdziecie tu cały czas więcej czerni i bieli, niż paletę papuzich barw, ale mogą one stanowić pierwszy krok do odważniejszych zmian w waszych czterech kątach. Wystarczy tylko odważyć się i spróbować!

Skandynawski styl

1. Plakat z małpą w słuchawkach – Max Emil (Society6) | 2. Plakat z bananem – Max Emil (Society6) | 3. Krzesło – Nordal (AgaMartin) | 4. Dywanik w buldożki – H&M Home | 5. Pościel – H&M Home | 6. Stolik Sticchite – Serax (AgaMartin) | 7. Świece  w marmurowej obudowie w różnych rozmiarach – Chunk of Marble (SuperWnętrze) | 8. Lampa wisząca Big Glow – Zuiver (e-homelovers.pl)

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply Young Oak Box 02/25/2015 at 7:01 PM

  Mieszkałabym!!!! Świetne wnętrze, zwłaszcza, że łączy moje równoczesne ukochanie minimalizmu i czystości z boho, zbieraniem różnych bibelotów i mocnym kolorem. Salonik przepiękny, a kuchnia – marzenie!

  • Reply Jag 03/05/2015 at 12:42 AM

   O właśnie, zabrakło mi tego słowa – boho. Bardzo zgrabnie opisuje to mieszkanie 🙂

 • Reply Marta 02/25/2015 at 7:04 PM

  Świetne wnętrze:) niby dużo wszystkiego ale jednak całość ciekawa i niebanalna.

  http://bymadameem.blogspot.com/?m=0

  • Reply Jag 02/26/2015 at 12:03 PM

   Dokładnie tak. Właśnie ta „niebanalność” zachwyca mnie najbardziej w tym mieszkaniu.

 • Reply Marysia 02/26/2015 at 11:37 AM

  Balkon jaki piękny! Chyba wynajmowany w Warszawie tak wystroję. 🙂

  • Reply Jag 02/26/2015 at 12:02 PM

   Ten pomysł ze świerkiem wygląda rewelacyjnie. I jak się znudzi zawsze można się go w szybki sposób pozbyć 🙂

 • Reply refreszing 02/26/2015 at 10:55 PM

  To może mnie nieco przekonać do stylu s. Choć i tak jak dla mnie za mało koloru;) Może urozmaiciłabym te postery z małpami? Jedna ok,reszta inna. Podoba mi się b.kącik wypoczynkowy. Wyważone wnętrze.

  • Reply Jag 03/05/2015 at 12:41 AM

   Kącik wypoczynkowy jest świetny. Jeśli chodzi o urozmaicenie to myślę, że ja bym pokusiła się o więcej zieleni, kwiatów. Ostatnio bardziej, niż to co na ścianie podoba mi się to, co w doniczce 🙂 Dziękuję pięknie za komentarz.

  Leave a Reply