Sztuka

Lekcja plastyki: August Sander Photography

06/19/2011
Kilka dni temu oglądałam dokument poświęcony niesamowitemu włoskiemu fotografowi jakim jest Oliviero Toscani. Pośród informacji o jego życiu prywatnym i pracy, szokujących zdjęciach, jakie robił dla Benettona czy Nolity, jego zainteresowaniach, wiejskich pasjach, codziennych obowiązkach i spojrzeniu na świat, znalazło się jedno zdanie artysty, które od razu zmotywowało mnie do przeszukania czeluści internetu. Jego artystycznym autorytetem i inspiracją był zawsze niemiecki fotograf August Sander. Bardzo surowy(jak przystało na Niemca) i realistyczny w ujmowaniu fotografowanego obiektu. Fotografowani przez niego ludzie wyglądają niczym rzeźby, zimne i nieczułe posągi. Nie uśmiechają się, tylko obojętnie patrzą w obiektyw. Na czarno białych, mrocznych zdjęciach zobaczycie ich zmęczone, szczere twarze. Toscani powiedział, że nie znosi fotografować krajobrazu. Kwintesencją natury jest dla niego wciąż zmieniający się człowiek, który przecież stanowi jej nierozerwalną część. Uwielbia twarze, bo pokazują zmiany, opowiadają jakąś historię. Poniżej kilka fotografii Sandera, dzięki którym Włoch uczył się swojego warsztatu. Sander to pionier portretu socjologicznego, mówieniu prawdy o ludziach, o tym kim są, co robią, jak wpływa na nich otaczające środowisko, sytuacja polityczna i ekonomiczna. Stąd cukiernika zobaczycie w jego cukierni, murarza dźwigającego stos cegieł, cygankę przy swoim wozie Drzemały, a robotników z łopatami. Niesamowite studium człowieka XX wieku. Warto go znać.

Foto: MoMA & google.

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply ania 06/19/2011 at 11:56 AM

  no, sander jest świetny.
  z tego co pamiętam, to na nim właśnie wzoruje się schuman z sartorialista, robiąc takie, a nie inne zdjęcia ludziom na ulicach.

 • Reply Jag 06/19/2011 at 6:57 PM

  Ooo, a tego nie wiedziałam:) Dzięki za info!

 • Reply Iza Guziuk 06/19/2011 at 7:46 PM

  miałam dreszcze ! Zdjęcia niewzykle

 • Reply Joanna Paterek 06/20/2011 at 4:20 PM

  o. lubię takie indywidua.

 • Reply Ra: 06/20/2011 at 8:59 PM

  przefantastycznie! <3

 • Reply Jag 06/20/2011 at 9:53 PM

  @Iza: W niektóre zdjęcia wpatrywałam się dośc długo. Nie chciałam, żeby cokolwiek mi umknęło:)
  @Joanna: Ja też:)
  @Ra: 🙂

 • Reply Adriana 06/24/2011 at 2:23 PM

  Sander obfotografował chyba całe społeczeństwo niemieckie pierwszej poł. XX wieku! Cenie go za tę konsekwencję w tworzeniu tylu wspaniałych portretów.

 • Reply Łyska/blog o kapeluszach 06/24/2011 at 10:39 PM

  @ania

  Kto by pomyslał…
  Jak dla mnie fotki Schumana nie maja praktycznie zadnej sily rażenia w porownaniu z pracami Sandera

 • Leave a Reply