Moda

Elie Saab Haute Couture S/S 2014

01/24/2014

Szyfon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tkanin. Lekka, przezroczysta, miękka w dotyku i lekko połyskliwa. Jest idealna do tworzenia tzw. „płynnych linii”, sprawia wrażenie idealnie dopasowanej do ciała, podążającej za jego ruchem. Szyfon jest zmysłowy i szlachetny jednocześnie, potrafi idealnie sprawdzić się w kolekcjach wieczorowych, dlatego pokazy Haute Couture zawsze będą kojarzyły mi się z tą tkaniną. Dlaczego? Głównie dlatego, że to materiał niewdzięczny i trudny do uporządkowania, a jednak wykorzystywany częściej niż jakikolwiek inny. Szyfon nie nadaje się na dopasowaną odzież, łatwo rozchodzi się na szwach i wymaga dużego nakładu pracy. Z drugiej strony – czy istnieje inna tkanina tak idealnie odtwarzająca bajkowe kreacje?

Bajkowe to idealne określenie dla ubrań Elie Saaba, do którego – przyznaję – mam ogromną słabość. To jedyny projektant, którego pokazy Haute Couture opisuję na tym blogu od początku jego istnienia. Zawsze z przyjemnością oglądam jego projekty i zupełnie nie przeszkadza mi to, że są co roku takie same, że zmienia się tylko ilość doszytych pereł, rodzaj koronki i kolorystyka kolekcji. Nie przeszkadza mi też to, że tylko wysokie modelki wyglądają w jego ubraniach dobrze, a czerwony (oskarowy) dywan odbiera jego kreacjom wdzięku i szyku pozostawiając przytłumiony blask i wspomnienie pokazu. Stylizacje są zawsze idealnie przygotowane, dopełnione przez nieziemskie szpilki wiązane w kostce, seksowne sandałki, wszystkie prawie niewidoczne dzięki wybranym kolorom. Elie Saab to jeden z kilku projektantów, który rozumie znaczenie słowa „Haute Couture”. To nie są ubrania noszone na co dzień, to misternie tworzone, bogate w najlepszej jakości materiały kreacje na gale i bale, na sylwestra w operze i na spotkania z koronowanymi głowami. Nikt inny nie potrafi wpasować się w ten bajkowy świat jak Elie Saab. Zresztą przekonajcie się sami.

Poprzednie kolekcje Haute Couture Elie Saaba {1, 2, 3, 4}

Foto: Visual Optimism via Vogue UK

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply Adelina 01/25/2014 at 10:42 AM

  Suknie faktycznie bajkowe i jak zwykle przepiękne, ale nie podoba mi się tło i wybór modelek.

  • Reply Jag 01/25/2014 at 10:52 AM

   Zgadzam się z tłem i modelkami. Co prawda jest moja piękna Sasha Luss, ale… nie ma „klasyków” wybiegu: Edita, Magdalena, Anja, Kasia S., Constance, czy Karmen Pedaru – dla nich wybiegi to już chyba przeszłość (oby nie!).

   • Reply Kelly 01/25/2014 at 2:36 PM

    Wydaje mi się, że modelki wypadły tak słabo przez to tło właśnie 🙁 Jest okropne! Widać różnicę na zdjęciach z backstage’u… No al Elie Saab – kocham. Ubrania dla księżniczek 😉

 • Reply art attack {be inspired} 02/04/2014 at 9:59 AM

  Piękne są niektóre!

  • Reply Jag 02/04/2014 at 10:03 AM

   Zgadzam się! Niektóre – dosłownie – zapierają dech w piersiach 🙂

  Leave a Reply