Wnętrza

Inspiracje: miejsce do pracy w domu

01/19/2015

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? – zapytał kiedyś Albert Einstein. Dziś naukowcy potwierdzają, że sterta dokumentów na miejscu pracy wcale nie świadczy o byciu bałaganiarzem, ale kimś nad wyraz kreatywnym. Są jednak osoby, którym karteczki, papierki, kubki po kawie na wynos i setki długipisów nie pomagają w koncentracji. Ba, stanowią dodatkowy problem w poszukiwaniu skupienia.

U mnie sprawa wygląda bardzo prosto: czy jest bałagan czy go nie ma, moje skupienie wygląda tak samo, a jego największym wrogiem jest otwarte okienko Facebooka lub pulpit, na którym nic nie mogę znaleźć. Jeśli można by wykonać część pracy z użyciem tradycyjnych narzędzi (takich jak np. długopis i ołówek), byłabym o wiele szczęśliwszym pracownikiem. Niestety nie wszędzie jest to możliwe. W szczególności tam, gdzie Facebook jest Twoim narzędziem pracy.

Problem leży jeszcze w jednej kwestii: wielkości biurka. Im mniejsze, tym mniejsza szansa na bałagan i niepotrzebne bibeloty. Z drugiej strony, czy nie przyjemnie i bardziej kreatywnie pracuje się w miejscu, gdzie na ścianie wiszą inspirujące obrazki i plakaty, piękny kalendarz a obok stoi ulubiony kaktus? Mniejsze biurko wymaga stałego monitorowania poziomu zagracenia, układania najpotrzebniejsze rzecz tak, aby jeszcze starczyło miejsca na ręce i jakiś notatnik. W końcu pozwala na wykorzystanie danej przestrzeni w sposób optymalny. Może dlatego tak bardzo mi się podobają?

miejsce do pracy 1
miejsce do pracy 3
miejsce do pracy 4

Dziś w ramach inspiracji, z okazji zeszłotygodniowego Dnia Sprzątania Biurka, małe miejsce do pracy w domu, utrzymane w idealnym porządku, usytuowane w mieszkaniach, które nie pozwalały na wiele. Są to najczęściej sypialnie i przedpokój, czasem specjalnie wydzielony kąt w salonie lub kuchni, wnęka pod lub przy schodach. Wszystkie łączy jedno: zadziwiające dopasowanie, porządek i inspirująca, kreatywna aura, która się nad nimi roztacza. Nic tylko siadać i pracować.

Trudno mi wybrać spośród wszystkich zdjęć to jedno idealne. Doceniam najbardziej te miejsca do pracy, które wykorzystują dostępną przestrzeń w 100%: dodatkowa listwa nad biurkiem do postawienia ulubionych figurek, zawieszenia ceramicznych pojemników na długopisy, kolorowe mazaki i niezbędne narzędzia do tworzenia czegoś wyjątkowego, lampka wspierająca nocne marki, która nie przeszkadza. Pozornie mało istotne elementy tworzą wyjątkowo estetyczną i funkcjonalną przestrzeń.

Znaleźliście wśród zdjęć swoje wymarzone miejsce do pracy w domu?

miejsce do pracy 5
miejsce do pracy 6
miejsce do pracy 8
miejsce do pracy 26
miejsce do pracy 9
miejsce do pracy 11
miejsce do pracy 24
miejsce do pracy 12
miejsce do pracy 13
miejsce do pracy 14
miejsce do pracy 21
miejsce do pracy 16
miejsce do pracy 18
miejsce do pracy 23

Foto: decordemon, myidealhome, decor8blog, stylizimo, homedit, desiretoinspire, milkmagazine, trendenser, homeandinteriors, digsdigs, klikk, theglitterguide, myliving.

You Might Also Like

12 komentarzy

 • Reply Marysia 01/19/2015 at 10:57 PM

  Absolutnie piękne inspiracje!

  • Reply Jag 01/21/2015 at 10:27 PM

   Dziękuję Marysiu 🙂

 • Reply Pani Krysia 01/22/2015 at 3:11 PM

  Bałagan na biurku i w życiu to dla mnie codzienność, a porządki to czynność taka jak post czy detoks – najlepsze dwa razy do roku na wiosnę i zimę :)!
  Zobacz jak ja porządkuję 🙂 http://www.porzadekrzeczy.com/2014/12/baagan.html

  • Reply Jag 02/02/2015 at 11:05 AM

   Zgadzam się i post faktycznie świetny, mam nadzieję, że mój komentarz się zapisał, bo miałam problemy z zalogowaniem się do Googla 🙂

   • Reply Pani Krysia 02/18/2015 at 2:35 PM

    Witam,
    niestety żadnego komentarza nie otrzymałam, a szkoda bo bardzo ciekawam jego treści. 🙂

    Pozdrawiam,

    Wiadomo kto;)

 • Reply MIU design blog 01/23/2015 at 3:17 PM

  Rewelacyjne inspiracje! Ja właśnie borykam się z problemem jak urządzić miejsce do pracy na ograniczonym metrażu. Na pewno Twoje pomysły mi się przydadzą 🙂
  Ja także pisałam o „domowym biurze”, ale nie przykładałam dużej uwagi do metrażu. Zapraszam też do zapoznania się z moim wpisem 🙂
  Pozdrawiam serdecznie,
  Maja

  • Reply Jag 02/02/2015 at 10:55 AM

   Bardzo się cieszę, że udało mi się pomóc i koniecznie pochwal się, jak udało Ci się zaaranżować własne miejsce do pracy 🙂 I dziękuję za zaproszenie.

 • Reply weronika | mavelo 01/25/2015 at 12:45 PM

  Z tym bałaganem na biurku to ciekawa sprawa – sama kiedyś myślałam, że nie potrafię utrzymać porządku na blacie, ale jakieś 7 lat temu miałam w pracy ciekawe badanie. W wyniku tego badania dostałam obszerną książkę, w której było wyszczególnione, że kontrolowany nieład na biurku to moja domena (chociaż nikt tam mojego biurka nie widział). Papiery na biurku to „ciepełko”, wszystko razem tworzy dla mnie poczucie przytulności i wpływa na kreatywność. I od tego czasu przestałam się martwić tym, że na moim biurku nie jest sterylnie 🙂
  Nie dalej jak wczoraj wymieniłam mały blat na ogromny. Przyznam, że wygląda to mało estetycznie, niestety. Natomiast praca przy dużym monitorze jest o wiele wygodniejsza, przy takim głębokim blacie. Ale dopiero urządzam swój kącik do pracy, więc może półki i wiszące różności wprowadzą klimat 🙂 Obowiązkowo zamawiam taśmę washi!

  • Reply Jag 02/02/2015 at 10:45 AM

   „Papiery na biurku to „ciepełko” – jakbym czytała o sobie 🙂 Coś w tym jest, że kreatywne umysły nie mogą zachować jako takiego porządku w miejscu pracy. Co do dużego monitora to moje „małe” marzenie. W pracy korzystam z dwóch monitorów i to jest ogromne ułatwienie, w szczególności, kiedy praktycznie cała moja praca skupia się na patrzeniu w monitor. Natomiast co do washi…to chyba jest dobry temat na osobny wpis 🙂

 • Reply Meble Klimas 05/18/2015 at 11:51 AM

  Aranżacje idealnie trafiające w nasz gust! Schody, które mają minimalny skręt na dole są świetnie zaprojektowane. I to ostatnie zdjęcie z strzałką rodem z amerykańskich iluminacji świetlnych. Świetne!

  • Reply Jag 05/18/2015 at 9:30 PM

   Te iluminacje świetlne wyglądają prześwietnie. Też mi się podobają. Bardzo!

 • Reply Lara 08/27/2015 at 10:11 AM

  Wymarzone miejsce pracy. Kiedy ja piszę wypracowania http://www.edu-ogloszenia.pl/wypracowania na moim biurku musi panować idealny porządek, poza tym i kawą nic więcej mi nie potrzeba, bo i tak zarabiam pracując z najfajniejszym „zakładzie pracy”- własnym domu:)

 • Leave a Reply